Petek Temizleme Nedir?

Günümüzde yapılan her yeni evde yaygın olarak kullanılan petekli ısınma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistem eski usul ısınma sistemlerinden hem çok daha güvenli hem de ısınma konforu olarak çok daha iyi bir çalışma sağlamaktadır. Evin her odasını belirli bir sıcaklıkta stabil tutabilmesinden, istenilen odayı istenildiği kadar ısıtılmasını sağlamasıyla özellikle son zamanlarda herkesin gözdesi haline gelen petekli ısıtma sistemleri hakkında belirli bir süre düzenli kullanıldıktan sonra eskisi gibi ısıtmıyor ya da fazla yakmaya başladı gibi şikayetler meydana gelmektedir. Kullanıcıların bu şikayetlerine sebep olan şeyler maalesef ki kullanıcıların kendi ihmalkarlığından kaynaklıdır.

Aslında çok fazla üzerinde durulmayan ve önemsenmeyen petek temizliği, peteklerin çalışma konforu açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Petek temizliği kullanıcılara her ne kadar gereksiz bir masrafmış gibi görünse de yaptırılmadığı takdirde maddi olarak daha büyük zararlar verdiği gözden kaçan büyük bir noktadır. İş yerlerinde ve evlerde yaygın olarak kullanılan petekli ısınma istemlerinden gereken verimi almak ve daha fazla ısınmayı sağlamak için yıllık bakımlarının yanı sıra temizletme işlemi yaptırılmak zorundadır. Bu hem ısınma konforu hem de faturanın gereğinden fazla gelip sizi zarara uğratmamak için büyük bir anlam taşımamaktadır. Kış aylarında havalar iyice soğumamasına rağmen bir anda faturalarda oluşan ani fazla artışlar peteklerin gereğinden daha fazla çalışmasından kaynaklıdır.

Kullanıcıların petek temizliği ve neden gerekli olduğu hakkında yeteri kadar şey bilmemeleri onları zarara uğratan en büyük etmendir. Kullanıcıların bu bilgiyi yeteri kadar edinmesinin en büyük sebebi kurulum esnasında firmalara tarafından yeterli bilgi verilmeyip uyarıların yapılmamasıdır. Bu sebepten dolayı genelde kullanıcılar petek temizliğini gereksiz olarak görmekte ve üzerinde fazla durmamaktadırlar. Petek temizliği işinde uzman ustalar tarafından dikkatlice yapıldığında hem ısınma konusunda rahat etmenizi sağlar hem de faturalarınızdan sizi büyük ölçüde tasarruf etmenize sebep olan bir uygulamadır.


Petek Temizliğinin Gerekliliği

Kışın en soğuk zamanlarında hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran peteklerin, yılda en az bir kez yapılması gereken genel bakımları vardır. Bu peteğin faydalı çalışması ve ısıyı daha iyi içerisinde yayması için yapılması gereken gerekli bir işlemdir. Isıtma peteğinin hangi model ya da hangi marka olursa olsun çalışma sistemi sudur. Sıcak su peteklerin arasında sürekli olarak dolaşarak peteğin dışarıya ısı vermesini sağlar. Bu su dolaşımı zamanla peteklerin içlerinde kireç ya da tortu olarak birikmeye başlar. Peteklerin üzerinde biriken bu katı birikinti, peteklerin arasında dolaşan suyun ısısının direkt olarak peteğe etki etmesine engel olur. Buna çap daralması denmektedir. Bu çap daralması petek temizliği yapılmazsa zaman geçtikçe iyice artarak peteklerinizin tıkanmasına sebep olur. Bu da cihazın ayarlanmış olduğu sıcaklık derecesini verebilmek için gereğinden iki, üç kat daha fazla çalışmasını sağlar.

Peteğin gereğinden daha büyük bir eforla çalışması, ayarlandığı derece düşük bir derecede olsa faturanın çok daha fazla gelmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda dışarıya ısı vermesi de büyük ölçüde azalmış olacağından asla gereken ya da gerekene yakın bir performans alamamanız demektir. Bu durum size maddi olarak da büyük kayıplar yaşatabilir. Özellikle büyük şehirlerde yüksek doğalgaz faturasından şikayet eden ve cebi yananların akıllarına tasarruf ve daha iyi bir ısınma için en son gelen petek temizliği işlemi, peteklerin kullanımına yeniden başlamadan en az bir ay önce yaptırılması gereklidir.

Petek temizliği sayesinde, petek içerisinde su dolaşımının etkileriyle biriken tortu giderilerek peteğin eskisi gibi iyi bir performansta çalışması sağlanmaktadır. Petek temizliği dikkat isteyen bir konu olduğundan, temizleme işi bu işi bilen ve alanında uzman olan ustalara bırakılmalıdır. Aksi takdirde kişinin kendisinin yapmaya çalıştığı temizleme işlemi hatalı olabileceğinden tesisat sistemine zarar vererek daha büyük maddi kayıplara sebep olabilmektedir.


Rutin Petek Temizliği ve Bakım İşlemleri

Kombi ve kalorifer sistemlerinden kış boyu yüksek verimle faydalanmak için sistemin düzenli şekilde bakım görmesinin gerektiği artık hemen herkes tarafından biliniyor. Ancak genel olarak bilinmeyen, asgari düzeyde doğalgaz harcarken maksimum verimlilikle ısınmak için petek temizliğinin de düzenli olarak yaptırılması gerektiğidir. Zira kombiler doğalgazı kullanarak ısı üretiyor olsa da bu ısıyı kendi başlarına değil, petekler aracılığıyla mekâna verir ve peteklerdeki ısınma sorunları verimli kullanımı engeller. Firmamız petek temizeme fiyatları konusunda bütçenizi zorlamanızı gerekmeyen seçenekler sunmakta, peteklerinizi sökmeden temizleyerek daha verimli ısınmanızı sağlamaktadır.

Peteklerde zamanla şebeke suyundan kaynaklanan kireç birikmesi ve pislik birikmesinden kaynaklanan balçıklaşma sebebiyle ısınma problemleri yaşanır. Peteklerin kombi veya kaloriferden gelen ısı enerjisini, içi mekânın verimli şekilde verememesi yakıt tüketimini arttır ki, ısıtma sisteminden yüksek maliyetle faydalanmanız manasına gelir. Petek temizliği fiyatları ile ilgili düşünmenizi gerektirmeyen uygun fiyatlı sökmeden petek temizliği hizmetlerimiz, petek içindeki tüm pisliğin çözülmesini ve özel cihazlarla da bu pisliğin tesisata zarar vermeden temizlenmesini sağlamaktadır. Uzman ekiplerimiz peteklerinizin içinde balçıklaşmaya yol açan ve ilerleyen zamanlarda ısıtma sistemine de zarar verebilecek tüm pisliği kısa sürede temizlemekte, bu kışı daha ekonomik bir şekilde ısınarak geçirmenize olanak tanımaktadır.

Peteklerinizin düzenli olarak temizlenmesi kullanım ömürlerinin uzamasını sağladığı gibi, aynı zamanda gereksiz doğalgaz faturası artışlarının da önlenmesini sağlar. Firmamız senelik aralıklarla aksatmadan petek temizliği yaptırmanızı ve özellikle hizmetlerimizden kış öncesi yararlanmanızı tavsiye etmektedir. Bu sayede kış mevsimi boyunca sürekli çalışacak olan kalorifer ve kombinizden daha düşük maliyetle ancak daha yüksek konforla yararlanabilirsiniz. Ekiplerimiz çift yönlü yıkama yapan cihazlarla her yeri kirletmeden peteklerinizi kısa sürede temizlemektedir ancak daha önce temizlenmemiş veya senelerdir temizliği yapılmamış sistemlerde temizlik işlemi birkaç saati bulabilmektedir.

Haftanın tüm günleri sunduğumuz petek temizliği hizmetlerimizden uygun fiyat seçenekleriyle yararlanmak, merak ettiğiniz her konuda sorularınız ve petek temizliği hizmetleri hakkında bilgi almak için telefonla ya da sitemiz üzerinden iletişim kurmanız yeterli.


Petek Temizliği Yaptırılmasının Nedeni

Doğalgaz sistemleri özellikle son on senin en yaygın olarak kullanılmaya başlanan ısınma ve ısıtma yöntemlerinin en başında yer almaktadır. Bunun sebebi zor uğraşlarla kurulan salon sabolarının tek bir odada orantısız ayarlanmayan sıcaklığın önüne geçmesiyle, elektrik sobasının da yetersiz daha tek bir noktaya daha fazla ısı veren ve odayı ısıtmak için yeterli olmayıp, sadece soğuğu kıran etkisini tamamen ortadan kaldırarak, ev ve ofislerin her odasında net bir sıcaklık oluşturulmasına olan etkisidir. Doğalgaz sistemlerinin ısıtma özelliği direkt olarak peteklere bağlıdır. Ev ve ya ofise döşenen uygun bir petek sayesinde kış boyu rahat bir şekilde ısınma sağlanırken ayrıca şofben gibi elektrikli ısıtıcılar yerine her an sıcak su akışının sağlanması açısından da büyük önem taşıyan doğalgaz sistemlerinin kullanımı yaygınlaşmış olmasına rağmen, en konforlu nasıl kullanılabileceği hakkında hala eksik bilgiler vardır.

Doğalgazlı ısınma yöntemi petekler sayesinde gerçekleşir. Peteklerin iki yanında bulunan bir giriş bir de çıkış vanası vardır. Sıcak su içerisinde bulunan yakıt ve su giriş vanasından girerek peteklerin borularının etrafındaki düzenli dolaşım ve akışından oluşan ısının, peteğin boruları sayesinde dışarıya iletilmesi ile gerçekleşir. Su bir süre petek boruları arasında dolanırken, yeni su önce peteğin deposuna alınarak ısı verecek dereceye kadar burada ısınır, gereken dereceye ulaştıktan sonra petekler içerisinde dolaşan su çıkış vanasından atılarak depoda beklenen su alınır. Bu petek çalışmaya devam ettiği sürece sonsuz bir döngü olarak devam eder.

Bu döngü esnasında boruların yüzeyinde suyun sıcaklığından ve tazyikli akışından dolayı kaynaklanan pas ya da kireç gibi yapılar oluşmaktadır. Bu yapılar peteğin kalitesini düşürmekle birlikte dışarıya verdiği ısıyı da büyük ölçüde düşürür. Bu zararlı etmenlerin petekler üzerinde ki etkisinin sıfırlanması için petek temizliği yaptırılması büyük önem taşımaktadır. Petek temizliği için en uygun zaman sonbahardır. Sonbaharda yaptırılacak olan petek temizliği kışı rahat ve konforlu geçirmenizi sağlayacaktır.


Petek Temizliğinin Zamanında Yaptırılmasının Önemi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan, yeni yapılan evler içerisine mutlaka yapılan ve eski eve sahip olanlarında dışarıdan özel firmalarla anlaşarak evlerine yaptırdığı ısınma sistemi doğalgazdır. Doğalgaz ısınmayla ilgili olan tüm konularda ev ve işyerlerinde insanlara büyük ölçüde kolaylıklar sağlayan bir ısınma yöntemidir. Elektrik sobalarının yetersiz ısısı ve sobanın is kokusu gibi olumsuz etkilerin hiç birini taşımayan doğalgaz sistemleri ev ya da işyerlerinde ki tüm odaları eşit bir ısıda sabit tutarak, kışın soğuk havanın etkisinden tümüyle koruyan gelişmiş bir ısıtma sistemidir. Doğalgazdan yararlanabilmek için kişilerin mutlaka ev ya da işyerine petek sistemi döşetmeleri gerekmektedir. petek sistemleri alanın büyüklüğünün metrekaresine göre belirlenerek hangi peteğin o alan için daha iyi olduğunun kararı verilir. Bu kadarı veren ya da size tavsiyede bulunması gereken petek sistemini döşemesini yapacak olan firmadır. Ortamın metrekaresine göre özel bir analizi uzmanlar tarafından yapılarak en uygun ve en verimli petek sistemi, kışı rahat ve konforlu geçirmeniz için döşenir.

Bu işlemden sonra kullanıcıların dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Peteklerin düzenli olarak bakım ve petek temizliği yaptırılması, ısınmanın aynı ilk günkü konforunda bozulmadan devam etmesi için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Petek temizliği uygun zamanlarda yaptırılması gereken bir işlemdir. Bunun için en uygun zaman eylül ayından başlayıp, kasım ayının ortalarına uzanan süreçtir. Sonbahar zamanında petek uzun süre dinlenmiş olacağından üzerinde ki hasarlar daha belirginleşir ve peteğin yeniden açılmadan önce bir süre temiz bir şekilde çalışması da çalıştığın zaman verimini arttırıcı büyük etmenlerden bir tanesidir. Eğer petek temizliği zamanında yaptırılmazsa ya da hiç yaptırılmazsa petek sisteminin çalışmasında sıkıntılar yaşanmaya başlar.

Su taşı, kireç ve pas gibi sorunların oluşumu peteğin çalışma ve ısıtma gücünü en derinden etkileyen etmendir. Peteklerin zamanla daha az ısıtmaya başlaması ya da faturanın her zamankinden fazla gelmesi peteklerin borularında oluşan kireç ve tıkanma sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu etmenler size en yakın zamanda bir petek temizliği yaptırmanız için uyarıdır.

In www.apppicker.com/developernews/36294/College-Success-Tips-for-Students-Learn-First-Class-Methods the reading strategies book, she collects 300 strategies to share with readers in support of thirteen goals-everything from fluency to literary analysis.